Linda Rodriguez McRobbie, Niegrzeczne księżniczki

Historia trzydziestu kobiet z różnych epok i zakątków świata, które nie zawsze odnalazły szczęście w murach zachwycających pałaców, wśród koronowanych głów małych księstw i wielkich mocarstw.

Kobiety z rodzin królewskich kojarzą się powszechnie z urodziwymi damami, które znają zasady etykiety, dbają o swój wygląd i wiodą wspaniałe życie w pięknych pałacach. Są spełnionymi mężatkami i matkami, z wdziękiem pełnią swoje obowiązki wobec uwielbiającego je ludu. Historia pokazuje jednak, że często kobiety należące do wielkich arystokratycznych rodów nie były szczęśliwe: brakowało im niezależności, miłości, pieniędzy, często także borykały się z problemami natury psychicznej. Część z nich z pokorą przyjmowała swój los, część jednak z uporem i determinacją walczyła o swoją pozycję, nierzadko skutecznie. Wszystkie te kobiety – mniej lub bardziej znane – stały się bohaterkami książki „Niegrzeczne księżniczki”, która pojawiła się w tym roku w polskich księgarniach.

Linda Rodriguez McRobbie, Niegrzeczne księżniczki

Linda Rodriguez McRobbie, Niegrzeczne księżniczki

Linda Rodriguez McRobbie, amerykańska dziennikarka i pisarka mieszkająca w Wielkiej Brytanii, prace nad swoją książką rozpoczęła pod koniec 2012 roku i ukończyła w roku 2013. Polskie wydanie „Niegrzecznych księżniczek” ma inną okładkę niż wersja anglojęzyczna – prawdopodobnie celem wydawcy było skojarzenie rudowłosej kobiety na okładce z Meyrem Uzerli, aktorką wcielającą się w postać sułtanki Hürrem, żony Sulejmana Wspaniałego i bohaterki bijącego rekordy popularności tureckiego serialu „Wspaniałe stulecie”.

Książka podzielona jest na siedem rozdziałów i przedstawia losy trzydziestu kobiet. Bohaterkami publikacji są członkinie arystokratycznych rodów z całego świata, od czasów starożytnych po współczesne. Nie brakuje tam kobiet z Dalekiego Wschodu, Starego Kontynentu, jak i Afryki czy Ameryki. Część z nich rzeczywiście mogła się pochwalić wspaniałym drzewem genealogicznym, inne do wyższych warstw weszły poprzez małżeństwo, a niektóre – jak na przykład dziewczyna podająca się za rzekomo ocaloną córkę cara Mikołaja II, Anastazję – wymyśliły historie o swoim pochodzeniu. Kwestia nazewnictwa pozostawia wiele do życzenia – nie każda przedstawiona kobieta rzeczywiście była księżniczką, znawcy tytułów i biografowie rodzin królewskich mogliby z pewnością w niejednym przypadku nie zgodzić się z zastosowaną w publikacji terminologią. Książka nie jest jednak przeznaczona dla dociekliwych i drobiazgowych badaczy. Raczej ma na celu przybliżenie czytelnikom niezorientowanym w temacie, jak wiele kobiet zapłaciło wysoką cenę za swoje miejsce w historii, a los księżniczek nie zawsze jest godny pozazdroszczenia z uwagi na ich ograniczoną swobodę i nierzadko rozpaczliwe poszukiwanie szczęścia. Wśród nich jest na przykład rozpustna Paulina – siostra Napoleona Bonaparte, bezwzględna Olga Kijowska, Roksolana – wielka miłość Sulejmana Wspaniałego, nieżyjąca już siostra królowej Elżbiety II – Małgorzata, zwolenniczki komunizmu i faszyzmu, kobiety, które walczyły w wojnach, panie rozrzutne, mające problem z własną tożsamością płciową i nadużywające alkoholu.

„Niegrzeczne księżniczki” to publikacja przedstawiająca nieznane powszechnie losy wielu kobiet, które nie mogły samodzielnie decydować o sobie i swojej przyszłości lub przeciwnie – część rozdziałów dotyczy arystokratek, które przejęły władzę w swoim kraju i w czasie wojny poprowadziły go ku zwycięstwu. Choć strona językowa książki nie pozostaje bez zarzutu – dużo w niej „literówek”, kolokwializmów, a zastosowanie związki frazeologiczne nie są najwyższych lotów – jest to interesująca i skłaniająca do refleksji lektura. Nawet jeśli powszechnie odczuwa się czasem tęsknotę za arystokratyzmem i monarchią, korona czy diadem potrafiły ciążyć noszącym je kobietom nie tylko dosłownie, lecz również w przenośni.

Tytuł: Niegrzeczne księżniczki
Autor: Linda Rodriguez McRobbie
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 348

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*