Laurence Leamer, Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour
Truman Capote należał do najwybitniejszych dwudziestowiecznych amerykańskich literatów. W reportażu wydanym przez Znak Literanova możemy poznać jego losy poprzez pryzmat kobiet z najbliższego otoczenia pisarza, który swoje zaufane przyjaciółki nazywał “łabędzicami”.
Ekscentryczny, nieukrywający swojej homoseksualności Truman Capote, urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Pisał od najmłodszych lat, debiutował zaś wydanym w 1943 roku zbiorem opowiadań “Zatrzaśnij ostatnie drzwi”. Światową rozpoznawalność i niekwestionowaną pozycję w czołówce pisarzy zapewniło Capotemu wydane w 1958 roku “Śniadanie u Tiffany’ego”. Opowiadanie zostało zekranizowane w 1961 roku, a swoją rolą w filmie Audrey Hepburn wykreowała jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii kinematografii. Truman Capote zmarł w 1984 z powodu problemów z wątrobą, wynikających najprawdopodobniej z wieloletniego alkoholizmu autora.
Życie pisarza polskiemu czytelnikowi do tej pory przybliżyć mogła wielokrotnie wznawiana biografia autorstwa Geralda Clarke’a. Na wzrost zainteresowania postacią i twórczością Capotego wpłynął film “Capote” z 2005 roku. Za tytułową rolę nagrodzony Oscarem dla najlepszego aktora został Philip Seymour Hoffman. Wspomniane dzieła skupiają się oczywiście przede wszystkim na postaci pisarza. W książce “Kobiety Capotego […]” Laurence Leamer, amerykański dziennikarz i ekspert w dziedzinie badania biogramów rodziny Kennedych, postanowił wykorzystać osobę Trumana Capotego jako wspólny mianownik i tło dla prezentacji swoistej kroniki towarzyskiej amerykańsko-europejskiej bohemy od lat 40. do 80. XX wieku.
Popularna i barwna postać Capotego była pożądana w towarzystwie amerykańskich wyższych sfer. Wielokrotnie zapraszany na uroczystości i przyjęcia, z ogromną łatwością nawiązywał kontakty z najpopularniejszymi kobietami socjety. Do grona przyjaciółek twórcy szybko trafiły Jackie Kennedy, Lee Radziwiłł, Liza Minelli czy Slim Keith. Książka opisuje losy tych i wielu innych kobiet, na których drodze znalazł się Capote, skupiając się przede wszystkim na okresie ich znajomości.
Dzięki przyjęciu takiej perspektywy czytelnicy mogą zapoznać się z realiami życia społecznego oraz możliwymi ścieżkami kariery kobiet w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pozornie łatwe i komfortowe życie u boku bogatych mężów, których zdobycie stawało się celem dziewcząt z “dobrych domów” już w szkole średniej, okupione było często problemami rodzinnymi i ukrywaniem nadużywania alkoholu.
Problemem wielu “łabędzic”, brylujących na salonach i cieszących się towarzystwem przedstawicieli świata sztuki, był brak zawodu, wykształcenia czy możliwości dalszego luksusowego życia w przypadku rozwodu z małżonkiem. Zwróciła na to uwagę Lee Radziwiłł, która w wywiadzie udzielonym po jednym ze swoich rozwodów mówiła: “Ogromnie żałuję, że nie zostałam wychowana albo wyedukowana tak, aby zdobyć zawód. Interesuje mnie głównie sztuka, ale uczęszczałam do takich szkół, w których moje zainteresowania nigdy nie zostały ukierunkowane w konkretnej dziedzinie, a potem było za późno, aby wykorzystać je w sposób inny niż amatorski.”[1]
Relacje pisarza z jego przyjaciółkami bywały burzliwe. Charakter Trumana Capotego był trudny, autor “Śniadania u Tiffany’ego” lubił oddawać się towarzyskim intrygom i wręcz dworskim rozgrywkom. Z tego powodu wiele jego relacji zostało gwałtownie zakończonych, niekiedy przerodziły się we wzajemną niechęć. Grupa “łabędzic”, z którymi pisarz utrzymywał dobre relacje aż do swojej śmierci, była niezwykle wąska. Książka szczegółowo opisuje te znajomości, osadzając je w kontekście historycznym oraz biograficznym poszczególnych osób. Dzięki nietypowemu spojrzeniu “Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour” stanowią jednocześnie interesujący przyczynek do biografii, jak również kronikę towarzyską high society Stanów Zjednoczonych II połowy XX wieku.
Opis książki ze strony wydawcy:
“Książka Laurence Leamer „Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour”
Truman Capote, autor Śniadania u Tiffany’ego, zdobył przyjaźń najsłynniejszych kobiet swoich czasów. Nazywał je „łabędzicami”, chętnie słuchał ich najintymniejszych zwierzeń oraz korzystał z majątku ich mężów. Tylko po to, żeby je zdradzić.
Ta książka to prawdziwa historia niezwykłych kobiet, które były podziwiane na całym świecie, ikon swoich czasów. Zdeterminowane, aby zyskać status, majątek lub arystokratyczny tytuł, poślubiły „właściwych” mężczyzn. Piękne, bogate i często bardzo nieszczęśliwe znajdowały powiernika w Trumanie Capotem, który w bezwzględny sposób wykorzystał ich największe tajemnice.
Kobiety Capotego to zaproszenie do najlepszych nowojorskich salonów – pełnych szyku, glamour i mrocznych sekretów, które do dziś budzą silne emocje. „Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour” – książka Leamer. Na podstawie książki powstaje serial Feud. W role „łabędzic” wcielą się Naomi Watts, Calista Flockhart i Demi Moore.”[2]
Tytuł: Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour
Autor: Truman Capote
Rok wydania: 2023
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 400
[1] Leamer L., Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour, Kraków 2023.
[2] https://www.znak.com.pl/ksiazka/kobiety-capotego-sniadanie-u-tiffanyego-mroczne-sekrety-i-zdrada-w-swiecie-glamour-leamer-laurence-243937, dostęp: 27.09.2023