Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant.

Premiera książki „Kresy Północy. Wyprawa do polskich Inflant” autorstwa Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka.

Polacy wiedzą mniej o Inflantach niż o Sumatrze i Borneo – stwierdził już półtora wieku temu Gustaw Manteuffel. Za dawne Kresy Rzeczypospolitej uważa się dziś wyłącznie tereny Ukrainy, Białorusi i Litwy. Mało kto pamięta, że ziemie dzisiejszej Łotwy dzieliły przez ponad dwa stulecia losy naszego kraju, a wielu jego mieszkańców dobrze zasłużyło się dla polskiej historii i kultury. Wiedza o naszych rodakach w Łatgalii, jak obecnie nazywane są dawne Inflanty polskie, wciąż jest znikoma nad Wisłą.

Wyprawa do polskich Inflant nie jest kontynuacją naszego cyklu kresowego, a raczej jego uzupełnieniem. Od serii kresowej różni ją przede wszystkim narracja – to zapis naszych współczesnych podróży, wywiadów i rozmów. Zestawia polskie losy Inflant z dzisiejszą rzeczywistością. Opowiadamy o historii Łatgalii, ale pamiętamy, że do Rzeczypospolitej należała także reszta inflanckich krain. Kurlandia stanowiła lenne księstwo naszego kraju i na jej terenie toczyło się nawet powstanie kościuszkowskie.

W Dorpacie (obecnie estońskie Tartu) przez ponad stulecie działał znakomity uniwersytet, który ukończyło wielu wybitnych Polaków.

Do burzliwej historii polskich Inflant solennie obiecujemy powrócić w jednym z kolejnych tomów serii kresowej.

Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk

Premiera książki:  25.02.2022

O autorach:

Sławomir Koper – polski pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1991). Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze Historia”, felietonista tygodnika „Do Rzeczy”. Publikuje w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy”, „Mówią Wieki”, „Życie na Gorąco – Retro”, „Poznaj Świat”, „Wojsko i Technika. Historia”, dwumiesięczniku „Największe Afery” wydawanym przez tygodnik „Do Rzeczy” i „Historię Do Rzeczy”, a także na portalach wp.pl. historia
i kobieta.interia.pl. oraz superHISTORIA.pl.

Tomasz Stańczyk – dziennikarz i publicysta, zajmujący się tematyką historyczną. Był współredaktorem serii dodatków historycznych „Rzeczpospolitej” (m.in. „Zwycięstwa oręża polskiego”, „Chwała oręża polskiego”, „Polska Piłsudskiego”, „Księga Kresów Wschodnich”, „Żydzi Polscy”). Publikował w miesięcznikach „Uważam Rze Historia” i „Pamięć.pl.”. Współpracował  z portalem dzieje.pl. Obecnie związany z miesięcznikiem „Historia do Rzeczy”. Pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Otrzymał „Złote pióro” — nagrodę fundacji „Historia i kultura”. Odznaczony medalem opiekuna miejsc pamięci narodowej Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa.a

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*