Już 21 listopada poznamy laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Od 4 listopada odbierać można bezpłatne wejściówki na 24. Galę Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, która odbędzie się 21 listopada 2024 roku (czwartek) o godz. 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Wydarzenie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka Polskiego Radia, dyrektorka redaktorka naczelna radiowej Czwórki.

Wykład tischnerowski zatytułowany „Dyktatura czy demokracja? Jak osobiste ustroje wewnętrzne kształtują naszą codzienność” wygłosi Natalia de Barbaro.

O oprawę artystyczną zadbają: Jakub Kapera, Natalia Kapera, Łukasz Rogóż, Miłosz Trzópek pod opieką profesora Janusza Patera z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują jednak wejściówki, które można odebrać osobiście w recepcji Radia Kraków, kasach NCK lub online na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Chętnych do wzięcia udziału w relacjonowaniu wydarzenia organizator zaprasza do kontaktu (Biuro Prasowe Wydawnictwa Znak, Kinga Wojnicka, wojnicka@znak.com.pl).

Nominowane zostały osoby, które słowem i czynem realizują wartości bliskie ks. Tischnerowi, takie jak dialog, godność, solidarność z drugim człowiekiem.

Nominację za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, otrzymali:

  • kard. Grzegorz Ryś, „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji”;
  • Jarosław Hrycak, „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”;
  • Wacław Radziwinowicz, „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny”.

Z kolei w kategorii „zaangażowanie społeczne” nominowani zostali:

  • Robert Drogoś, wrocławski społecznik, prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”;
  • Tośka Szewczyk, publicystka zaangażowana w działalność na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele;
  • ks. Radek Rakowski wraz z Parafią Łacina, która działa w bloku na nowoczesnym osiedlu, jest maksymalnie otwarta na zaangażowanie osób świeckich, gościnna dla wszystkich, służy nie tylko modlitwie i liturgii, ale też rozmowie, spotkaniom.

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku. Promuje sposób myślenia i postawy łączące rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskości, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.

Fundatorami Nagrody są Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Wydawnictwo Znak.

Źródło informacji: Wydawnictwo Znak

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*