Jan Zachwatowicz i konserwatorzy zabytków

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na wykład dr. hab Piotra Majewskiego Powojenna Polska (1945–1949), odsłona pierwsza: Jan Zachwatowicz i konserwatorzy zabytków z cyklu Polskie miasta wobec totalitaryzmów.  

Spotkanie odbędzie się 25 lutego (wtorek) o godz. 18:00 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/600882690471393/

Jan Zachwatowicz (1900–1983) był architektem, profesorem Politechniki Warszawskiej. W czasie II wojny światowej prowadził tajne zajęcia dla studentów architektury, działał w Delegaturze Rządu na Kraj, przygotowując służby konserwatorskie do pracy po wojnie. W latach 1945–1957 pełnił funkcję generalnego konserwatora zabytków, był m.in. autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta i katedry św. Jana w Warszawie.

Sam pomysł odbudowy był sprzeczny z powszechnie przyjętymi zasadami konserwatorskimi, lecz zdaniem Zachwatowicza – uzasadniony. „Nie mogąc zgodzić się na wydarcie nam pomników kultury, będziemy je rekonstruowali, będziemy je odbudowywali od fundamentów, aby przekazać pokoleniom, jeżeli nie autentyczną to przynajmniej dokładną formę tych pomników, żywą w naszej pamięci i dostępną w materiałach” tłumaczył.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*