J. J. Cecile, „Sekretna historia SAS”

W roku 2013 nakładem wydawnictwa Muza ukazała się książka pod tytułem „Sekretna historia SAS”. Autorem wydanej w miękkiej oprawie i liczącej 272 strony pracy jest J. J. Cecile.

sekretna-historia-sas-b-iext21742162

Cecile to były żołnierz francuskich sił specjalnych, służący między innymi w elitarnym, 13. Pułku Dragonów Spadochronowych. Z tego powodu doskonale zna realia panujące w jednostkach powietrznodesantowych. Jego „Sekretna Historia SAS” przybliża nam jedną z najsłynniejszych formacji świata – brytyjski Special Air Service.

Książka podzielona jest na osiem rozdziałów. Opowiadają one w kolejności chronologicznej dzieje SAS od powstania, przez najważniejsze konflikty i operacje, w jakich brała udział jednostka. Autor skupia się na wybranych zadaniach realizowanych przez SAS, i opisuje je oraz najważniejszych bohaterów poszczególnych działań szerzej w wybranych podrozdziałach. Praca ma charakter przekrojowy, porusza problematykę dziejów oddziału, począwszy od afrykańskiego teatru działań drugiej wojny światowej, przez walki w Europie, „konflikty postkolonialne”, operacje doby zimnej wojny, na zadaniach związanych ze zwalczaniem terroryzmu kończąc. W obszerny sposób zostały opisane najbardziej znane operacje SAS, takie jak np. działania na Falklandach czy akcja w ambasadzie Iranu.

Cecile w ciekawy sposób konstruuje narrację. Książka nie jest zbiorem suchych faktów – autor na podstawie źródeł, wywiadów i dostępnych opracowań odtwarza dialogi bohaterów oraz rysuje emocjonującą akcję podczas opisywania poszczególnych operacji SAS. W niektórych momentach miałem wrażenie, że czytam świetnie napisaną powieść sensacyjną, jednak w „Sekretnej Historii SAS” nie ma konfabulacji. Wątpliwości generalnie nie budzi warsztat autora – Cecile jest autorem znanych publikacji na temat wojsk specjalnych i wywiadu. Praca posiada przypisy i bibliografię, jednakże ze względu na szeroki zakres poruszanej tematyki jest to zdecydowanie książka popularnonaukowa. Naukowość książki definitywnie podważa również obecność w przypisach odnośników do Wikipedii, a także do artykułów prasowych oraz stron internetowych na tyle niszowych, że ciężko zweryfikować ich poziom merytoryczny. Autor w przeważającej części opiera się jednak na publikacjach angielsko- oraz francuskojęzycznych.

W „Sekretnej Historii SAS” można znaleźć wiele kontrowersyjnych wątków. Cecile w swojej pracy odnosi się do uczestników słynnego patrolu „Bravo Two Zero” (Coburne, McNab) czy premier Margaret Thatcher. Nie zdradzę, w jaki sposób oraz w jakim kontekście. W książce znajdziemy również kilka opisanych krótko przez autora kwestii, „wrzuconych” w formie ciekawostek. Jako jeden z takich wątków przewija się GROM oraz postać gen. Petelickiego.

 „Sekretna Historia SAS” to dająca się czytać w sposób lekki pozycja, pozwalająca spojrzeć szerzej na elitarny SAS oraz jego żołnierzy.

Tytuł:  Sekretna historia SAS
Autor:  J. J. Cecile
Wydawnictwo:  Muza
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 272

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*