Historia społeczna Trzeciej Rzeszy
Richard Grunberger kreśli wnikliwy portret społeczeństwa, które dało się zwieść partyjnym demagogom.
W trzydziestu rozdziałach – każdy poświęcony jest innej dziedzinie życia – opisuje, jak istnienie Trzeciej Rzeszy wpłynęło na oświatę i kulturę, jak niszczono stare media i tworzono nowe, na czym w praktyce polegała nowa polityka rodzinna, jak w majestacie prawa gnębiono Żydów i homoseksualistów, jak szybko zmieniły się język i humor. Autor rzetelnie dokumentuje opisywane, często wstrząsające fakty i na ich podstawie niemal namacalnie odtwarza ówczesną rzeczywistość.
Jak nazistowska manipulacja ukształtowała rzeczywistość?
Kontroli podlegała każda sfera życia: to partia decyduje, co można powiedzieć, u kogo kupować, jaką gazetę czytać, na co pójść do teatru aż po zawartość garnka, liczbę dzieci i ich wychowanie. Śledząc 12 lat istnienia Trzeciej Rzeszy poznajemy mechanizmy nazistowskiej propagandy, która w krótki czasie doprowadziła do erozji więzi międzyludzkich, zanikania podstawowych odruchów i wartości – w celu budowy nowego społeczeństwa i faszystowskiego człowieka.
Richard Grunberger 1924-2005
Był brytyjskich historykiem specjalizującym się w badaniach historii trzeciej rzeszy. Jego książka „A social history of the Third Reich” po raz pierwszy została wydana w 1971 roku i od tego czasu stała się kanoniczną, historyczno-socjologiczną pozycją wnikliwie opisującą wpływ polityki Trzeciej Rzeszy na niemieckie społeczeństwo.
Źródło: materiały prasowe