Historia społeczna Trzeciej Rzeszy

Richard Grunberger kreśli wnikliwy portret społeczeństwa, które dało się zwieść partyjnym demagogom.

W trzydziestu rozdziałach – każdy poświęcony jest innej dziedzinie życia –  opisuje, jak istnienie Trzeciej Rzeszy wpłynęło na oświatę i kulturę, jak niszczono stare media i tworzono nowe, na czym w praktyce polegała nowa polityka rodzinna, jak w majestacie prawa gnębiono Żydów i homoseksualistów, jak szybko zmieniły się język i humor. Autor rzetelnie dokumentuje opisywane, często wstrząsające fakty i na ich podstawie niemal namacalnie odtwarza ówczesną rzeczywistość.

Jak nazistowska manipulacja ukształtowała rzeczywistość?

Kontroli podlegała każda sfera życia: to partia decyduje, co można powiedzieć, u kogo kupować, jaką gazetę czytać, na co pójść do teatru aż po zawartość garnka, liczbę dzieci i ich wychowanie. Śledząc 12 lat istnienia Trzeciej Rzeszy poznajemy mechanizmy nazistowskiej propagandy, która w krótki czasie doprowadziła do erozji więzi międzyludzkich, zanikania podstawowych odruchów i wartości – w celu budowy nowego społeczeństwa i faszystowskiego człowieka.

Richard Grunberger 1924-2005

Był brytyjskich historykiem specjalizującym się w badaniach historii trzeciej rzeszy. Jego książka „A social history of the Third Reich”  po raz pierwszy została wydana w 1971 roku i od tego czasu stała się kanoniczną, historyczno-socjologiczną pozycją wnikliwie opisującą wpływ polityki Trzeciej Rzeszy na niemieckie społeczeństwo.

Tytuł: Historia społeczna Trzeciej Rzeszy
Autor: Richard Grunberger
Tłumaczenie: Witold Kalinowski
Premiera: 09.03.2022
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 600
Format: 155×235
Oprawa: twarda
Cena: 74,99 zł

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*