“Heidekraut” – poligon rakiet V-2 w Borach Tucholskich – relacja z inscenizacji historycznej

23 sierpnia w Wierzchucinie odbyła się inscenizacja historyczna „Poligon Heidekraut”. Heidekraut (niem. „wrzos”) to poligon znajdujący się w Borach Tucholskich, gdzie dokonywano prób balistycznych rakiet V-2 (A4). Rakieta V-2 to pierwszy pocisk balistyczny, którego konstrukcja zakończyła się sukcesem, zaprojektowany pod kierunkiem Wernhera von Brauna. Po zniszczeniu przez aliantów ośrodka Peenemünde w Niemczech, gdzie produkowano i testowano rakiety V-2, próby balistyczne przenoszono w bezpieczniejsze rejony. W związku ze zbliżaniem się frontu, testy rakiet rozpoczęto w Borach Tucholskich, na poligonie „Heidekraut”. Funkcjonował on od czerwca/lipca 1944 do stycznia 1945 roku i był prawdopodobnie najważniejszym poligonem rakietowym pocisków V-2 podczas całej II wojny światowej. Dużą zaletą wybranego obszaru była topografia, rozwinięta sieć kolejowa (umożliwiająca transport elementów rakiet i paliwa) oraz niewielkie zaludnienie terenu. Z poligonu „Heidekraut” wystrzelono prawdopodobnie najwięcej próbnych rakiet V-2 (według niektórych źródeł ok. 300), choć często były to próby nieudane. Najlepszym tego przykładem jest lej po wybuchu V-2, znajdujący się w odległości 2,9 km od poligonu.

P1000711

fot. M.Ostrowska, portal historyczny wiekdwudziesty.pl

Inscenizację poprzedzały następujące prelekcje:

Robert Grochowski – „Poligon Heidekraut w świetle badań archeologiczno-architektonicznych w sezonie 2012-2014. Prelekcja z elementami 3D”

Przemysław Jarząbek – „Transport i procedura startowa niemieckiej rakiety A4 (V-2)”

Wojciech Mąka – „Zarys historii poligonu rakietowego Heidekraut na podstawie dostępnych dokumentów z lat 1044-45”

Po prelekcjach nastąpiło wystąpienie Piotra Sosnowskiego z Polskiego Towarzystwa Rakietowego, któremu towarzyszyło wystrzelenie w powietrze modeli rakiet, z pięknie zarysowaną trajektorią.

W miejscu poligonu można było obejrzeć zabytkowe pojazdy z okresu II wojny światowej i stosowaną wówczas broń palną. Nie zabrakło także regionalnych potraw oraz historycznych konkursów dla dzieci. Najważniejszym elementem wydarzenia była inscenizacja historyczna z wykorzystaniem modelu rakiety V-2 w skali 1:1 (14 m wysokości). Wystąpili w niej przedstawiciele licznych grup rekonstrukcyjnych, w tym: GRH Rota, Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis Męcikał”, Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć”. Inscenizacja przedstawiała walki niemieckich żołnierzy z polskimi partyzantami, zakończone detonacją ładunków wybuchowych pod rakietą V-2 i jej zniszczeniem.

W  mojej opinii było to niezwykle udane i interesujące wydarzenie, któremu towarzyszyły tłumy przedstawicieli wszystkich możliwych grup wiekowych. Przedstawiono mnóstwo ciekawych informacji dla osób zafascynowanych historią wojskowości, balistyką i dziejami rakiety V-2. Inscenizacja została przeprowadzona z rozmachem i wykorzystaniem niezliczonej ilości materiałów pirotechnicznych i ślepych naboi. To wszystko w miejscu, które nawet po 70 latach pobudza wyobraźnię i przywodzi na myśl tajemniczy i intrygujący klimat niemieckiego poligonu rakiety V-2, która stała się podstawą zimnowojennej broni atomowej i – pośrednio – podboju kosmosu.

hd

Oficjalny plakat promujący inscenizację. Kliknij na obrazek, aby powiększyć.

Komentarze
  1. Marek SQ2FRD
  2. Marcin Mokrosiński

Opublikuj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*