Gorch Fock I

W leżącej w północnych Niemczech miejscowości Stralsund znajduje się udostępniony do zwiedzania szkolny żaglowiec SV Gorch Fock I.

Trójmasztowy bark wybudowany został w 1933 roku w hamburskiej stoczni Blohm und Voss. Przeznaczeniem jednostki od początku było szkolenie kadetów dla Kriegsmarine. Po zatopieniu przez własną załogę w maju 1945 roku w Stralsundzie okręt został podniesiony i przekazany do ZSRR, gdzie wykorzystywany był pod nazwą Towariszcz. Ślad tej nazwy widoczny jest do dziś w przedniej części kadłuba żaglowca. Po rozpadzie ZSRR Towariszcz przypadł Ukrainie, pod banderą której pływał do 1993 roku. Po burzliwym okresie zmian właścicielskich żaglowiec finalnie na przełomie wieków został wykupiony przez stowarzyszenie Tall-Ship Friends Deutschland. Okręt wrócił do Stralsundu, gdzie po przywróceniu oryginalnej nazwy został przekształcony w muzeum.

Nazwa jednostki

Gorch Fock stanowi pseudonim związanego z morzem niemieckiego literata Johanna Kinau. Pochodzący z rybackiej rodziny autor zginął w wieku 35 lat podczas bitwy jutlandzkiej w 1916 roku. Jego ciało zostało wyrzucone na brzeg Szwecji. Na cześć Kinau jego pseudonimem nazwano również zbudowany w 1958 roku dla Bundesmarine żaglowiec szkolny, będący rozwinięciem projektu pierwotnego Gorch Focka. Aby uniknąć istnienia dwóch żaglowców o identycznej nazwie, omawiana jednostka z 1933 roku funkcjonuje jako Gorch Fock I.

Zdjęcia: Marcin Mokrosiński, wiekdwudziesty.pl

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*