„Głowa” Hitlera odnaleziona w Gdańsku

31 października 2015 roku podczas prac ziemnych na terenie Muzeum Narodowego w Gdańsku dokonano niezwykłego odkrycia. W ziemi ukryte było popiersie Adolfa Hitlera autorstwa Josefa Thoraka.

W okresie istnienia III Rzeszy Thorak był uważany za jednego z czołowych przedstawicieli oficjalnej sztuki. Jego prace charakteryzowały się eksponowaniem cech fizycznych niemieckiego nadczłowieka. Po wojnie zakazano mu prezentowania swoich rzeźb.

Popiersie Adolfa Hitlera datowane jest na 1942 rok. Nie wiadomo, w jaki sposób trafiło do ziemi na terenie Muzeum Narodowego. W czasie wojny w pobliżu znajdowało się wiele instytucji państwowych III Rzeszy i być może rzeźba była elementem wystroju którejś z nich. Nie można również wykluczyć, że znajdowała się w jednym z pomieszczeń obecnego Muzeum Narodowego. Według zapewnień Lecha Łopuskiego, kustosza Muzeum Narodowego, popiersie zostanie poddane konserwacji.

Póki co nie ma żadnych konkretnych planów odnośnie tego przedmiotu. Rzeźba przedstawiająca postać kanclerza III Rzeszy nie pasuje do profilu wystawienniczego Muzeum Narodowego. Najlepszą lokalizacją dla popiersia Adolfa Hitlera wydaje się Muzeum II Wojny Światowej.

fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z kustoszem Muzeum Narodowego w Gdańsku, Lechem Łopuskim:

Michał Szafran: W jakich okolicznościach doszło do odkrycia rzeźby?
Lech Łopuski: Rzeźba znaleziona została w ziemi, podczas prac remontowych na wirydarzu. Znajdowała się bezpośrednio w ziemi, nieosłonięta i jak na razie jest jedynym tego typu znaleziskiem.

Jaki los czeka w najbliższym czasie to znalezisko?
W planach mamy dokładne oczyszczenie rzeźby, jak najpełniejsze jej opracowanie i wpisanie do inwentarza. Nie wiadomo, czy trafi na ekspozycję bądź na wystawę czasową.

Czy inne muzea zainteresowały się znaleziskiem?
Jeszcze nie otrzymaliśmy próśb o wypożyczenie z trójmiejskich placówek muzealnych.

Czy rzeźba będzie poddana zabiegom konserwatorskim?
Rzeźba przede wszystkim wymaga dokładnego oczyszczenia. Zajmą się tym nasi konserwatorzy z Pracowni Konserwacji, oni także ocenią, czy konieczna będzie dalsza renowacja.

Jak Muzeum Narodowe zamierza obronić się przed ewentualnymi zarzutami promowania nazizmu? Przede wszystkim traktujemy głowę jako dzieło sztuki, jako bardzo dobrze wykonaną rzeźbę. Poza tym nie ma jeszcze planów co do dalszych losów rzeźby.

Jaki jest stan prawny znalezionej rzeźby?
Stan prawny jest na razie nieznany. Do tej pory nie wiadomo było o istnieniu tej rzeźby. Znaleziona została na terenie muzeum i muzeum może nią dysponować. Jeżeli ktoś zgłosi roszczenia do rzeźby, wtedy będziemy podejmować odpowiednie kroki.

 Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku

 

Tags:

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*