Giedroyc a Ukraina. Ukraińska perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej „Kultury”

Serdecznie zapraszamy na promocję książki Giedroyc a Ukraina. Ukraińska perspektywa Jerzego Giedroycia i środowiska paryskiej „Kultury” pod redakcją Magdaleny Semczyszyn i Mariusza Zajączkowskiego. Spotkanie z udziałem redaktorów tomu odbędzie się w czwartek 27 listopada o godz. 17:30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Giedroyc_okladka_m

Bez niepodległej Ukrainy nie ma niepodległej Polski uważał Jerzy Giedroyc. Był przekonany, że polsko-ukraińskie resentymenty da się przezwyciężyć, traktował to jako zadania stojące przed polską emigracją. Na łamach paryskiej „Kultury” często podejmowano tematykę ukraińską, budząc żywe, nieraz gwałtowne dyskusje. Publikacja Giedroyc a Ukraina stanowi próbę wnikliwego przeglądu i usystematyzowania ukraińskich wątków dyskutowanych w „Kulturze”. Polscy i ukraińscy autorzy ukazują dorobek Jerzego Giedroycia i „Kultury” głównie przez pryzmat osób, które ten dorobek współtworzyły, inspirowały go lub z niego czerpały.

Wschodni projekt Giedroycia stał się realną koncepcją geopolityczną i sposobem postrzegania problemów narodów zniewolonych przez ZSRR. Pewne jego elementy wyznaczają polską politykę zagraniczną po 1991 r. Dziś, gdy Ukraina przykuwa uwagę całego świata, warto sięgnąć do „Kultury” i spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie o kształt stosunków między Polską i Ukrainą.

przystanekhistoria.ipn.gov.pl

facebook.com/przystanek.historia

źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*