Fundacja PGE udostępnia bazę ponad 3100 ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie

Fundacja PGE sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. Jest to pierwsza taka baza w Polsce, zbierająca w jednym miejscu personalia osób, które zginęły na ulicach Warszawy z rąk niemieckich okupantów podczas II Wojny Światowej.

Dotychczas na znajdujących się w przestrzeni miejskiej Warszawy Tablicach autorstwa Karola Tchorka widniała jedynie liczba ofiar. Dlatego w trosce o zachowanie pamięci o ogromie ofiar poniesionych przez Naród Polski podczas II Wojny Światowej, we współpracy z historykami przygotowaliśmy elektroniczną bazę. Pozwala ona na poznanie nazwisk, zawodów i wieku ponad 3100 ofiar, często całych rodzin – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Baza umożliwia wyszukanie personaliów zamordowanych przez Niemców osób po danej lokalizacji lub nazwisku. Została przygotowana przez zespół autorski, składający się z historyków, współpracujących z Fundacją PGE w ramach projektu Tablice Pamięci.

Stworzyliśmy wykaz ofiar niemieckich zbrodni przypisanych do konkretnej tablicy Karola Tchorka. Zadanie to nie było proste – ogrom dokonanych zbrodni, szczególnie w okresie Powstania Warszawskiego 1944 r. – utrudniał stworzenie pełnej listy. Przygotowując ten wykaz wykorzystaliśmy nie tylko istniejącą literaturę przedmiotu, ale także zeznania i relacje mieszkańców, głównie z lat 40. ubiegłego wieku czy opracowania wykonane w Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Wiktor Cygan, historyk, członek zespołu opracowującego wykaz ofiar niemieckich zbrodni w czasie II Wojny Światowej.

Strona oraz aplikacja Tablice Pamięci są stale rozbudowywane. Aktualnie zawierają m.in. materiały edukacyjne, bibliotekę mediów, wystawę on-line obrazującą ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji.

Umieszczone przy Tablicach Tchorka dwujęzyczne tabliczki informacyjne posiadają kod QR pozwalający poznać historię każdego z miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie, a teraz także nazwiska osób, które w tych miejscach zginęły.

Fundacja PGE, poprzez projekt Tablice Pamięci, wspiera działania w obszarze edukacji historycznej i przybliża tematykę represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej.

 

***

Informacje o projekcie Tablice Pamięci:

Projekt „Tablice Pamięci” realizowany jest od 2018 roku. W jego ramach Fundacja PGE przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy. Wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Zamontowała ponad 120 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka oraz wyczyściła i zakonserwowała 104 tablice. Zaprezentowała wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939 – 1945” na Dworcu Centralnym w Warszawie, w Muzeum Wojska Polskiego oraz przed budynkiem PGE na ul. Mysiej 2. We współpracy z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, Fundacja PGE przeprowadziła program dla szkół „Miasto Pamięci” oraz we wrześniu 2021 r. zorganizowała wystawę i koncert „Warszawa Miasto Bohaterów” na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Zorganizowała również koncert  „Miasto Pamięci”, który odbył się 5 października 2019 r. w Muzeum Wojska Polskiego oraz  wsparła rewitalizację Skweru Męczenników Warszawskiej Woli zlokalizowanego przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie.

Źródło: Materiały prasowe Grupy PGE

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*