Festiwal historyczny „Lotniczy Puck” 2015

Festiwal historyczny „Lotniczy Puck” 2015

Od 17 do 19 lipca na terenie Pucka odbywał się festiwal historyczny „Lotniczy Puck”. Była to druga odsłona szeregu przedsięwzięć mających na celu popularyzację historii II wojny światowej i walk Lądowej Obrony Wybrzeża oraz działalności Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Organizatorami imprezy były:

– Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku,

– Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Największą atrakcją była replika wodnosamolotu Lublin R-XIIIG. Pasjonaci podjęli się niezwykle żmudnego i trudnego zadania odbudowania maszyny należącej do Morskiego Dywizjonu Lotniczego. W latach 1932-1939 MDLot. używał 16 samolotów R-XIII. W momencie rozpoczęcia wojny na stanie jednostki było 10 wodnosamolotów[1]. W toku działań wojennych we wrześniu 1939 roku wszystkie R-XIII zostały zniszczone i do dzisiejszych czasów zachowały się tylko niektóre fragmenty konstrukcji. Niestety, nie udało się zaprezentować maszyny w całości i na puckiej plaży można było się bliżej zapoznać z kadłubem oraz elementami podwozia. W najbliższym czasie R-XIIIG o numerze burtowym 714 zostanie doposażony w skrzydła i pływaki. Wówczas będzie możliwe dynamiczne pokazanie samolotu na wodach Zatoki Puckiej.

fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

 *

„Lotniczy Puck” to również rekonstrukcje działań wojennych z czasów II wojny światowej. Tradycyjnie prezentowane są epizody z września 1939 roku na Pomorzu. Walki Lądowej Obrony Wybrzeża cechowały się zaciętością i niezwykłym dynamizmem. Rekonstruktorom udało się to wiernie odtworzyć. Dodatkowo pokazano fragment walk w Normandii z 1944 roku, gdzie oddziały niemieckie starły się z armią amerykańską i francuskim ruchem oporu.

fot. Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

*

„Lotniczy Puck” to ważna impreza historyczna na Pomorzu, mimo że odbywa się dopiero od dwóch lat. Pasjonaci swoim profesjonalnym podejściem popularyzują historię lotnictwa morskiego operującego z bazy w Pucku. Wkrótce dzięki nim miłośnicy historii będą mogli podziwiać replikę wodnosamolotu R-XIIIG.

A tak wyglądał festiwal w roku 2014

[1] Dokładny opis konstrukcji i służby wodnosamolotów R-XIII w MDLot zob. A. Olejko, Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej, Warszawa 2010.

Komentarze
  1. Bilbo

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*