Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną – zapowiedź
6 września, nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się fascynująca książka Lindsey Fitzharris – Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną w tłumaczeniu Łukasza Müllera.
Lindsey Fitzharris, autorka bestsellerowych Rzeźników i lekarzy, powraca w wielkim stylu z opowieścią o narodzinach chirurgii plastycznej.
Wraz z pierwszym wystrzałem z karabinu maszynowego jedno stało się jasne: rozwój medycyny skapitulował wobec rozwoju techniki wojskowej. W czasie I wojny światowej ludzkość osiągnęła niespotykaną dotąd skuteczność w zabijaniu i okaleczaniu. Żołnierz w okopach był narażony nie tylko na grad kul, ale mógł też zostać zaatakowany miotaczem ognia, gazem bojowym albo zmiażdżony przez gąsienice czołgu. Pozostawały też tradycyjne metody: nabijane ćwiekami pałki okopowe i bagnety z ząbkowanym ostrzem.
Żołnierze, którzy przetrwali tę rzeź, wracali do domów potwornie okaleczeni. Szczególnie dotkliwe okazały się obrażenia twarzy, które wykluczały ich z życia. Kobiety zrywały zaręczyny, dzieci bały się ojców, a zwykłe wyjście z domu stawało się problemem. I to właśnie tym ludziom w odzyskaniu dawnego życia postanowił pomóc lekarz z Nowej Zelandii Harold Gilles, pionier chirurgii plastycznej.
Lindsey Fitzharris stworzyła poruszającą i wciągającą historię chirurga, który naprawiał twarze i dusze ludzi zrujnowane przez piekło okopów.
Jedna z najlepszych książek roku „Guardiana”
Finalista Kirkus Prize 2022
Bestseller „New York Timesa”
O AUTORCE:
Lindsey Fiztharris – bestsellerowa autorka z doktoratem z historii nauki i medycyny zrobionym na Uniwersytecie Oksfrodzkim. Regularnie publikuje na łamach takich pism jak „The Wall Street Journal”, „Scientific American”, „The Lancet” i „New Scientist”. W programie telewizyjnym w Smithsonian Channel bada najbardziej tajemnicze przypadki śmierci w dziejach świata. Jej pierwsza książka Rzeźnicy i lekarze spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem – zdobyła prestiżową PEN/E.O. Wilson Award przyznawaną najlepszym książkom naukowym, została przetłumaczona na dwadzieścia języków i trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”. Druga książka Fitzharris Facemaker znalazła się w finale Kirkus Book Prize i na liście najlepszych książek roku według „Guardiana”.
Źródło: materiały prasowe