Dzień otwarty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dzień otwarty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

1 września 2015 roku członkowie redakcji wiekdwudziesty.pl mieli okazję odwiedzić powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej w ramach zorganizowanego tam dnia otwartego. Przedstawiciele wykonawcy oraz pracownicy muzeum szczegółowo zaprezentowali odwiedzającym postępy inwestycji oraz wybrane eksponaty ze zbiorów instytucji.

Jeśli chodzi o ekspozycję i treści, jakie mają być prezentowane w muzeum, to pełna ocena tych aspektów na obecnym etapie jest oczywiście niemożliwa. Wyświetlany podczas dnia otwartego film, w którym Maja Ostaszewska opowiadała o misji i planowanej ekspozycji muzeum, nastrajał optymistycznie wobec powstającego obiektu. Wizja prezentowanych w muzeum treści jest szeroka (w sensie geograficznym oraz społecznym) i duży nacisk kładzie na doświadczenia ludności cywilnej. Oprócz nowoczesnych, multimedialnych metod prezentacji oraz tworzonych z dużym rozmachem i artystycznym zacięciem ekspozycji, w MIIWŚ ważną rolę odgrywać mają eksponaty. W trakcie dnia otwartego zwiedzający mieli możliwość obejrzenia wybranych przedmiotów ze zbiorów MIIWŚ. Do najciekawszych z nich należy bez wątpienia oryginalna maszyna szyfrująca Enigma, jeden z zaledwie kilku zachowanych w Polsce egzemplarzy. Na uwagę zasługują również pozostałości broni używanej w kampanii wrześniowej czy legendarna broń Polskiego Państwa Podziemnego – pistolet maszynowy błyskawica. W powstającym budynku znajdują się już największe eksponaty, takie jak czołgi T-34 oraz Sherman Firefly, a także zabytkowy wagon kolejowy. Dwa ostatnie były prezentowane zwiedzającym podczas dnia otwartego.

Muzeum II Wojny Światowej ma szanse stać się najpopularniejszym w Polsce obiektem muzealnym prezentującym historię II wojny światowej. Olbrzymi rozmach, zarówno w aspekcie budowanego gmachu, jak i środków przeznaczonych na pozyskanie eksponatów rozbudza oczekiwania oraz ciekawość wobec powstającej instytucji. W chwili obecnej, kiedy prace przy budowie trwają, można jedynie niecierpliwe oczekiwać otwarcia placówki, które według nieoficjalnych informacji ma nastąpić za kilkanaście miesięcy.

Poprzeczka w kategorii muzeów poruszających problematykę historii XX wieku postawiona jest wysoko. W Polsce funkcjonują już rewelacyjnie przyjęte przez zwiedzających i środowisko historyczne Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich czy specjalizujące się w historii techniki i wojskowości Muzeum Techniki Wojskowej„Gryf”. Są to tylko wybrane przykłady spośród wielu interesujących placówek. Mamy nadzieję, że już niebawem zwiedzający będą mogli odwiedzić gotowe Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które zostanie pozytywnie odebrane i stanie się ważnym punktem na mapie historycznych placówek edukacyjnych Polski i Europy.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*