Dyskusja „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy”

Dyskusja „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy”

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję z cyklu Między swastyką a czerwoną gwiazdą. Spotkanie odbędzie się 7 listopada (poniedziałek) o godz. 16.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

jedwabne_plakat

O kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej dyskutować będą historycy: prof. Marek Jan Chodakiewicz (The Institute of World Politics w Waszyngtonie), autor książki Złote serca czy złote żniwa? Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów i dr Adam Leszczyński (Instytut Studiów Politycznych PAN), redaktor „Krytyki Politycznej”, współpracownik „Gazety Wyborczej”. Dyskusję poprowadzi Piotr Zychowicz, historyk i dziennikarz, autor książki Żydzi.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/834346596705024/
75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem zamordowano kilkuset Żydów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem. IPN prowadził w latach 2000-2004 śledztwo, które wykazało, że pogromu dokonała część polskich mieszkańców miasta, ale z niemieckiej inspiracji. Pojawiają się głosy, że zbrodnia ta wymaga ponownego zbadania. Wskazuje się, że nie dokończono ekshumacji ofiar, a na wiele pytań nie udało się odpowiedzieć. Czy istnieją szanse na wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni? Będą o tym dyskutować uczestnicy spotkania.

Komentarze
  1. Bilbo

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*