Debata „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o PRL”

Debata „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o PRL”

we wtorek 16 maja o godz. 18 zapraszamy do Muzeum PRL-u na debatę inaugurującą cykl „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną”, towarzyszący planowanej na czerwiec wystawy „Paczka z Ameryki”. Transmisję z rozmowy będzie można śledzić także w internecie, pod adresem:


Inauguracyjna rozmowa będzie nosiła tytuł „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o PRL”. Poprowadzi ją Krzysztof Kloc (gospodarz całego cyklu, asystent w Katedrze Najnowszej Historii w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie), a jego gośćmi będą: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Przewodniczący Rady Muzeum PRL-u, Instytut Historii UJ) oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny, Polska Akademia Nauk). Temat dyskusji jest nawiązaniem do koncepcji izolacji PRL – zarówno jako państwa za żelazną kurtyną, jak i o odmiennym wobec Zachodu ustroju (totalitaryzm-autorytaryzm-demokracja).

Muzeum PRL w Krakowie zaprasza na cykl debat naukowo-historycznych „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną? Spory o Polskę Ludową”, który towarzyszyć będzie wystawie „Paczka z Ameryki”. Będąca punktem wyjścia wystawa pozwoli zaproszonym historykom z bliższa przyjrzeć się licznym problemom związanym z przynależnością do sowieckiej strefy wpływów i odsuwania się Polski od Zachodu po 1944 r. Uczeni będą dyskutować nie tylko o „imperialistycznych” wpływach w PRL, kampaniach polityczno-społecznych wymierzonych w Zachód, lecz również o wzorcach i inspiracjach stamtąd płynących, o przemianach w polskiej gospodarce i stopniowym otwieraniu się na Zachód oraz o ambicjach i aspiracjach polskiego społeczeństwa stale i z tęsknotą spoglądającego poza zachodnią granicę Polski.

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*