D-Day na fotografiach

6 czerwca 1944 roku miał miejsce desant wojsk alianckich w Normandii. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia wykonane w dniu lądowania.

Lądowanie sił sprzymierzonych 6 czerwca 1944 roku rozpoczęło operację „Overlord”, zakładającą przerzucenie sił aliantów zachodnich do północnej Francji i otworzenie kolejnego frontu w Europie. Miało to znacząco przyspieszyć upadek III Rzeszy. Siły inwazyjne musiały zmierzyć się ze sforsowaniem licznych umocnień rozmieszczonych wzdłuż wybrzeża, które to określane były przez nazistowską propagandę jako „Wał Atlantycki”.

Prezentowane poniżej archiwalne zdjęcia wykonane zostały 6 czerwca 1944 roku na różnych odcinkach normandzkiego wybrzeża. W przypadku niektórych fotografii zachodzi podejrzenie, że zostały one wykonane od kilku do nawet kilkunastu dni później niż D-Day, jednak kryterium doboru zdjęć do galerii były oryginalne opisy.

like-348x175

 

Wszystkie wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbioru Wikimedia Commons i znajdują się w domenie publicznej. Tłumaczenie podpisów: Marcin Mokrosiński.

Zobacz również pozostałe galerie historycznych fotografii

 

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*