Czołgowa majówka 2017 w MTW „Gryf”

30 kwietnia 2017 roku w Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” odbyła się „Czołgowa majówka”. Organizatorzy jak zwykle zadbali o liczne atrakcje dla zwiedzających. Punktem kulminacyjnym programu była oczywiście bogata w efekty pirotechniczne dynamiczna rekonstrukcja historyczna, prezentująca starcie wojsk niemieckich z Armią Czerwoną. W „walkach” wykorzystano replikę czołgu „Pantera” oraz historyczne T-34/85 i motocykl oraz pojazdy ciężarowe.

Na zwiedzających czekała również kuchnia polowa oraz wystawa pojazdów wykorzystywanych współcześnie przez Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa. Żołnierze z Marynarki Wojennej przedstawili bardzo efektowny pokaz musztry paradnej z zaskakująco złożoną choreografią.

W tym sezonie w MTW „Gryf” prezentuje interesujące nowości. Oprócz kolejnych zabytkowych pojazdów, które znalazły się w zbiorach muzeum, zwiedzającym udostępniono odrestaurowany schron stanowiska dowodzenia 25. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Muzeum Techniki Wojskowej Gryf znajduje się obecnie na terenie, na którym przez kilkadziesiąt lat funkcjonowała wspomniana jednostka wojskowa. Goście muzeum mają także możliwość skorzystania z przejażdżki gąsienicowym pojazdem inżynieryjnym BAT-M i niemieckimi samochodami terenowymi Mercedes Gelandewagen „Wolf”.

Redakcyjna wizyta na „Czołgowej majówce” nie mogła obyć się bez odwiedzenia znajdującego się w kompleksie MTW „Gryf” Muzeum Saperskiego „Explosive”. W prezentowanych tam zbiorach znajduje się  duża liczba eksponatów, które nawiązują do trudnej pracy saperów począwszy od XIX wieku po czasy współczesne. Ekspozycja obejmuje m.in. rozmaite niewypały i niewybuchy, pociski artyleryjskie, broń rakietową, miny, ładunki wybuchowe czy sprzęt służący do wykrywania min. Ułożona w sposób tematyczny i chronologiczny wystawa pozwala na zapoznanie się z rozwojem techniki wojskowej w prezentowanej przez muzeum dziedzinie.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia:

Zdjęcia: Marcin Mokrosiński, wiekdwudziesty.pl

Zobacz również:

Rekonstrukcja „Pomorze 1945”

Relacja z otwarcia Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w 2015 roku

Oficjalna strona Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”

Komentarze
  1. Bilbo
  2. Michał Szafran

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*