Blaine Taylor, Inżynierowie. Tajna armia Hitlera

Liczne książki dotyczące historii Trzeciej Rzeszy poruszają kwestie związane z ideologią nazistowską oraz przebiegiem II wojny światowej. „Inżynierowie. Tajna armia Hitlera” to publikacja przedstawiająca ludzi, których geniusz doprowadził do powstania imponującej sieci autostrad, wspaniałej architektury oraz programu rakietowego, który kilka dekad później pozwolił ludzkości rozpocząć podbój kosmosu.

„Inżynierowie. Tajna armia Hitlera” to bogato ilustrowana publikacja opisująca karierę czołowego budowniczego niemieckich autostrad Fritza Todta oraz Alberta Speera – ulubionego architekta Adolfa Hitlera, który później stał się ministrem do spraw uzbrojenia i produkcji wojennej Rzeszy. Ponadto w publikacji, składającej się z jedenastu rozdziałów, przedstawione zostały kluczowe projekty państwa Führera – budowa Wału Zachodniego (Linii Zygfryda), program broni V (Vergeltungswaffe) i rakiety Wernhera von Brauna, a także plany skonstruowania niemieckiej broni atomowej. Premiera książki, w języku angielskim, miała miejsce w 2010 roku. Pierwsze polskie wydanie książki ukazało się w rok później, drugie pochodzi z 2014 roku.

Blaine Taylor, Inżynierowie. Tajna armia Hitlera

Blaine Taylor, Inżynierowie. Tajna armia Hitlera

Autorem książki jest Blaine Taylor, urodziny w 1946 roku w Waszyngtonie dziennikarz i sekretarz prasowy Kongresu Stanów Zjednoczonych w latach 1991-92. Spod jego pióra wyszły liczne artykuły poświęcone historii, polityce, dyplomacji oraz wojskowości. Taylor zajmuje się historią III Rzeszy i jej najważniejszymi postaciami.

W pracy „Inżynierowie. Tajna armia Hitlera” Taylor najwięcej uwagi poświęcił dwóm skrajnie różnym i rywalizującym ze sobą postaciom. Fritz Todt i Albert Speer mieli odmienne charaktery, jednak z pasją oraz pełnym zaangażowaniem poświęcili się pracy na rzecz państwa Hitlera. Fritz Todt uchodził za świetnego organizatora, niezwykle utalentowanego budowniczego, a jednocześnie przyjaznego i skromnego człowieka. Tragiczna i niewyjaśniona do dziś śmierć twórcy Autobahnen w katastrofie lotniczej przyczyniła się do umocnienia jego legendy, choć dziś nie funkcjonuje on w publicznej świadomości tak powszechnie jak jego następca. Speer, architekt i bliski współpracownik Hitlera, zaprojektował wiele imponujących budowli, np. Nową Kancelarię Rzeszy oraz trybuny w Norymberdze, gdzie odbywały się spektakularne zjazdy NSDAP. W 1942 roku Führer mianował go ministrem do spraw uzbrojenia i amunicji Rzeszy. Dzięki umiejętnościom Speera oraz bezlitosnemu wykorzystywaniu niemieckiej siły roboczej, Trzecia Rzesza była w stanie przetrwać działania wojenne aż przez sześć lat. Todt i Speer rywalizowali ze sobą na kilku płaszczyznach, a ich napięte relacje stanowiły element licznych konfliktów wśród najważniejszych przedstawicieli partii nazistowskiej, z Martinem Bormannem, Josephem Goebbelsem, Heinrichem Himmlerem i Hermannem Göringiem na czele.

like-348x175

Ostatnie rozdziały publikacji opisują proces norymberski i pobyt Speera w więzieniu. Architekt Hitlera spisał w Spandau swoje wspomnienia, które stały się światowym bestsellerem. Do dziś jednak mnożą się kontrowersje dotyczące wyroku, gdyż Speer jako jeden z nielicznych oskarżonych uniknął kary śmierci. Wielu historyków wskazuje, że Speer musiał być świadomy planów Hitlera wobec ludności żydowskiej i Holocaustu oraz że bez skrupułów wykorzystywał Niemców oraz więźniów z terenów okupowanych, by utrzymać produkcję wojenną na poziomie umożliwiającym dalszą walkę z wrogiem. Mimo licznych nieścisłości i prób „wybielenia” siebie, pamiętniki Speera do dziś są jednym z najcenniejszych źródeł dotyczących najbliższego otoczenia Hitlera.

„Inżynierowie. Tajna armia Hitlera” to interesująca publikacja przedstawiająca technokratów Trzeciej Rzeszy. Zawiera obszerne cytaty, a wiele ilustracji i fotografii jest publikowanych po raz pierwszy. Książka zawiera również przypisy i bibliografię. W poszczególnych rozdziałach znajdują się kilkustronicowe rozwinięcia pewnych wątków, które jednak mogłyby znajdować się na końcu książki, gdyż w pewnym stopniu rozpraszają uwagę czytelnika. Publikacja jest jednak godna polecenia ze względu na przedstawienie krótkich, lecz niezwykle burzliwych losów Trzeciej Rzeszy z innej niż dotychczas perspektywy.

Tytuł: Inżynierowie. Tajna armia Hitlera
Autor: Blaine Taylor
Rok wydania: 2014 (wydanie drugie)
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Liczba stron: 392

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*