Bateria portowa – Gdańsk Nowy Port

Dzięki uprzejmości Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. udało się dotrzeć do niedostępnych fortyfikacji w Nowym Porcie. Na terenie Wolnego Obszaru Celnego znajdują się pozostałości po Baterii Portowej (Haffenbatterie).

Pierwsze obiekty fortyfikacyjne na tym obszarze powstały w 1869 roku i przez następne dekady były nieustannie rozbudowywane oraz modernizowane. Podstawowym uzbrojeniem Baterii Portowej były armaty gwintowane RK 21 cm. Postęp w dziedzinie artylerii sprawił, że fortyfikacje w Nowym Porcie straciły na znaczeniu przed wybuchem Wielkiej Wojny.

W okresie II wojny światowej pozostałości Baterii Portowej były wykorzystane przez żołnierzy niemieckich. Świadczą o tym zachowane podpisy w jednym ze schronów. Po wojnie teren trafił we władanie Portu Gdańsk i spełniał funkcje magazynowe. Dzięki temu, że znajduje się na zamkniętym obszarze, udało się uniknąć znaczących dewastacji oraz demontażu elementów metalowych. Obiekty podlegają ochronie konserwatorskiej i nie mogą zostać wyburzone. Obecnie nie ma żadnych konkretnych planów dotyczących rewitalizacji tego miejsca i udostępnienia go zwiedzającym.

Zdjęcia: Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Tags:

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*