August Kubizek, Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości

W bibliotekach i księgarniach znajduje się wiele książek, które opisują życie i śmierć Adolfa Hitlera: jego drogę do przejęcia władzy, bezwzględną dyktaturę, nieludzką ideologię czy ostatnie dni życia, spędzone w berlińskim bunkrze. Jednak jakim był człowiekiem, zanim na dobre zapisał się na kartach historii? Wydawnictwo Vesper stara się udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie.

Książka pt. „Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości” jest pierwszym polskojęzycznym przekładem pamiętnika Augusta Kubizka – jedynego przyjaciela przyszłego Führera z lat młodzieńczych. Polski czytelnik otrzymuje niezaprzeczalnie wyjątkowe źródło historyczne, które obfituje w bogate wspomnienia o człowieku, który odegrał tak wielką rolę w dziejach.

August Kubizek, Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości

August Kubizek, Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości

Kim był wspomniany twórca owego pamiętnika? August Kubizek urodził się 3 sierpnia 1888 roku w Linzu, był synem Michaela i Marii, średnio zamożnych Austriaków pochodzenia czeskiego. W latach 1904-1908 żył jako jedyny przyjaciel u boku Adolfa Hitlera, najpierw w Linzu, a następnie w Wiedniu, gdzie wspólnie wynajmowali pokój.  Pomimo zauważalnego faworyzowania Hitlera przez Kubizka, pamiętnik ten jest jedynym godnym uwagi źródłem opisującym młodość przyszłego dyktatora.

Książka zawiera bogatą przedmowę zarówno polskich, jak i niemieckich wydawców oraz 25 wyjątkowych rozdziałów pióra Augusta Kubizka. Opisują one 4 lata życia Adolfa Hitlera, w których kształtował on swój światopogląd i ideologię nazistowską. Szczegółowe informacje dotyczące członków rodziny przyszłego Führera, kazirodczy związek jego rodziców czy osobiste stosunki z najbliższymi są unikatowym zbiorem wiadomości, który zostaje oddany w ręce czytelnika. „Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości” zawiera również takie wątki, jak opis niezdrowej, platonicznej miłości przyszłego dyktatora, jego nadzwyczajną fascynację muzyką Ryszarda Wagnera, stosunek do kobiet, seksu oraz mniejszości narodowych i seksualnych.

Architektoniczne szkice Adolfa, które stworzył w wieku 17 lat, zapamiętane przez niego i zrealizowane dopiero po objęciu funkcji kanclerza, są niezwykle interesującymi fragmentami pamiętnika. Bezwzględna bieda i głód, które towarzyszyły Hitlerowi podczas pobytu w Wiedniu oraz liczne książki które czytał przed wyjazdem do Niemiec, skłaniają czytelnika do refleksji nad fenomenem przyszłego dyktatora. Moim zdaniem jednak na szczególną uwagę zasługuje rozdział pod tytułem „Wizja”, gdzie Kubizek opisuje moment, w którym jego zdaniem przyszły Führer zrozumiał swoje przeznaczenie, jakim była absolutna władza nad narodem niemieckim.

Oryginalne treści wielu listów i pocztówek Adolfa Hitlera, jego zdjęcia, szkice oraz portrety z lat młodzieńczych są prawdziwym atutem książki. W jaki sposób narodziła się tak potworna ideologia, jaką prezentował Führer? Odpowiedzi na te oraz inne pytania odnajdziecie Państwo w pamiętniku Augusta Kubizka – moim zdaniem obowiązkowej lekturze dla wszystkich miłośników historii, zwłaszcza XX wieku.

Tytuł: Adolf Hitler. Mój przyjaciel z młodości
Autor:  August Kubizek
Wydawnictwo:  Vesper
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 510

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*