Kolejne odcinki „Sensacji XX Wieku” już w maju!

ASTROLOGIA I SWASTYKA, ZDRADA I ZAMACH. KOLEJNE DWA PREMIEROWE ODCINKI „SENSACJI XX WIEKU” NA ANTENIE NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL JUŻ WKRÓTCE

NGC
Po raz pierwszy polscy widzowie będą mogli zobaczyć dwa kolejne odcinki „Sensacji XX wieku” na National Geographic Channel  – w niedziele 10 oraz 24 maja o godz. 22:00

Astrolog Himmlera – Wilhelm Wulff i niedoszły zabójca Hitlera – stolarz Georg Elser – to bohaterowie kolejnych premierowych odcinków „Sensacji XX wieku”. I tym razem na antenie National Geographic Channel padną pytania o mało znane fakty i ludzi, którzy kształtowali historię XX wieku.

W odcinkach emitowanych w maju br., Bogusław Wołoszański opowie o dwóch nietuzinkowych, choć zapomnianych postaciach, które pozostając w cieniu wielkich wydarzeń mogły w niebagatelny sposób zmienić bieg historii w pierwszej połowie minionego wieku.

 

Kadr z odc. 3: Największy wróg Hitlera

Kadr z odc. 3: Największy wróg Hitlera

W odcinku „Największy wróg Hitlera”  poszukamy dowodów, które mogą pomóc odpowiedzieć na pytanie:

Czy to możliwe, że jeden z  najbardziej zaufanych ludzi Hitlera Heinrich Himmler mógłby odważyć się zorganizować zamach na swojego wodza? Czy powszechnie znana historia pierwszego poważnego zamachu dokonanego przez stolarza Georga Elsera w listopadzie 1939 roku mogła wyglądać zupełnie inaczej niż wersja jaką znamy? Georg Elser, stolarz, sympatyk Niemieckiej Partii Komunistycznej, miał w 1939 roku przeprowadzić zamach na Hitlera. Bomba podłożona przez niego w piwiarni „Bürgerbräukeller” w Monachium eksplodowała jednak już po wyjściu Hitlera, zabijając osiem osób. Co najdziwniejsze, Elser nie poniósł za to kary. W komfortowych warunkach doczekał końca wojny i został stracony dopiero w kwietniu 1945 roku. Przestaje to jednak dziwić, jeżeli przyjmiemy, że był narzędziem w rękach Heinricha Himmlera, szefa SS, policji i tajnych służb. Wiele na to wskazuje, choć Himmler był zbyt inteligentny, aby pozostawić na to dowody. Na tę wersję wydarzeń wskazują jednak wspomnienia Waltera Schellenberga, szefa hitlerowskich tajnych służb i Heinricha Müllera, szefa Gestapo. Taki wniosek potwierdzają też zeznania Sigismunda Payne Besta, brytyjskiego agenta uprowadzonego przez SS w Venlo, osadzonego w obozie w Sachsenhausen, gdzie skontaktował się z Elserem. Tę tezę jeszcze mocniej uwiarygadniają wydarzenia z 1942 roku, gdy w rozmowie z Schellenbergiem Himmler zgodził się obalić Hitlera. W trzecim odcinku Sensacji XX wieku na kanale National Geographic Channel w postać Georga Elsera wcieli się Piotr Głowacki.

 


Odcinek „Astrolog”
przedstawia dramatyczne losy niemieckiego astrologa Wilhelma Wulffa, który uwolniony z obozu koncentracyjnego, został doradcą Reichsführera SS Heinricha Himmlera. Powszechnie znane zainteresowanie hitlerowców astrologią i okultyzmem przejawiało się na różnych polach – od poszukiwania antycznych artefaktów po stawianie horoskopów. W swoich działaniach i podejmowanych decyzjach najwyżsi rangą ludzie Hitlera często mieli kierować się tym, co zapisane było dla nich w gwiazdach. Ten fakt postanowił wykorzystać Wilhelm Wulff, który wspólnie z Felixem Kerstenem-masażystą, ryzykując życiem, wykorzystywał słabość nazistowskich przywódców do prowadzenia własnej gry. Umiejętnie kierował postępowaniem Himmlera i podejmowanymi przez niego decyzjami. Dzięki temu mógł uratować tysiące więźniów obozów koncentracyjnych. W czwartym odcinku serii Sensacje XX wieku na kanale National Geographic Channel zobaczymy m.in. Krzysztofa Pieczyńskiego.

 

Emitowany od 1983 roku program Bogusława Wołoszańskiego stał się dla kilku pokoleń Polaków inspiracją do zainteresowania historią, a sam prowadzący jednym z największych propagatorów tej nauki. Wołoszański pokazał widzom, że to co najciekawsze w historii często dzieje się na drugim planie teatru wojennego i to właśnie „aktorzy drugiego planu” których nazwisk nie znajdziemy na kartach podręczników decydowali o losach bitew i całych wojen. Sensacyjne historie przedstawiane przez Wołoszańskiego po 10 latach nieobecności wracają na ekrany telewizorów w zupełnie nowej jakości. Co dwa tygodnie premierowe odcinki serii na National Geographic Channel będą odkrywały kolejne nieznane fakty i ich bohaterów.

Emisja kolejnych dwóch premierowych odcinków „Sensacji XX wieku”, co dwa tygodnie w niedziele, 10 i 24 maja o godz. 22:00 na National Geographic Channel.

NGC

źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*