Armata przeciwlotnicza Bofors powraca do Polski

Armata przeciwlotnicza Bofors powraca do Polski

25 listopada 2016 roku do gdyńskiego Portu Wojennego zawinął okręt desantowo-minowy ORP Toruń. Na jego pokładzie znajdowała się przeciwlotnicza armata kal. 40 mm wz. 36. Produkowano ją w Starachowicach na licencji szwedzkiego Boforsa. Łącznie w starachowickich zakładach powstało ponad 400 egzemplarzy. W 1939 roku był to podstawowy sprzęt oddziałów przeciwlotniczych Wojska Polskiego. Na pokładzie okrętów MW RP również montowano morskie wersje Boforsa.

Po klęsce wrześniowej część armat trafiła do Finlandii a następnie do Szwecji gdzie użytkowano ją do końca lat siedemdziesiątych.
Dzięki staraniom MON, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz pracowników Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie udało się pozyskać przeciwlotniczego Boforsa. Armata zostanie umieszczona na wystawie Wojna 1939. Zrobiliśmy co do nas należało, która prezentowana jest w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oddział Muzeum Wojska Polskiego. Koszty związane z wypożyczeniem ze szwedzkiego Armémuseum pokryła firma BAE Systems.
Zdjęcia: Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.pl

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*