Anna Sobecka, „Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi”
Anna Sobecka, „Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi”
„Historie biograficzne nie tylko pozwalają nam lepiej zrozumieć nas samych i nasze życiowe światy, ale również dają wgląd w historię, społeczeństwo i kulturę.” Jest to cytat Petera Alheit’a, umieszczony przez Annę Sobecką na początku jej „Kalejdoskopu”. W tym jednym zdaniu autorka książki oddała całego ducha swojej pracy, jej mądrość i przesłanie, które niesie. Historie bohaterów poznawanych przez nas w „Kalejdoskopie” bez wątpienia obfitują w bogactwo emocji, mądrości i prawdziwych pojedynków z życiem, z których każdy z nas może wynieść coś dla siebie, coś, co uczyni go lepszym.
Anna Sobecka to laureatka wielu nagród, m.in. Bursztynowego Mikrofonu oraz Pomorskiego Pióra Tolerancji. Łącząc liczne reportaże z wyjątkowymi przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych, takimi jak: Niemcy, Żydzi, Białorusini, Ukraińcy, Tatarzy, Litwini, Ormianie, Karaimi, Romowie, stworzyła książkę, którą każdy miłośnik tematyki historycznej musi mieć w swojej biblioteczce.
Historie bohaterów „Kalejdoskopu” pozwolą nam spojrzeć na dzieje Polski z innej perspektywy. Losy dzisiejszych mieszkańców Trójmiasta, z którymi przeprowadza rozmowy Anna Sobecka, są niezwykłą mieszaniną przygód i faktów, które nieraz wprowadzają czytelnika w smutek, radość, podziw lub zdziwienie. Na szczególną uwagę zasługują wzmianki, dostarczające nam niecodziennych, często kontrowersyjnych informacji. Historia Gdańska w pierwszej połowie XX wieku jest tego doskonałym przykładem. Dawne wspomnienie Trójmiasta, przypominające „Dżumę” Alberta Camusa, dotyczy walki z potężną epidemią tyfusu, o której tak długo nie było nic wiadomo. To właśnie dzięki licznym zbiorom wspomnień, które znajdziemy w „Kalejdoskopie”, dotrzemy do informacji pochodzących z samego źródła, czyli od świadków owych zdarzeń. Kolejnej porcji wyjątkowych historii dostarczą nam wspomnienia Żydów, uciekających przed swym przeznaczeniem, jakim była śmierć w okupowanej Polsce. Pokażą one z niezwykłym obiektywizmem zachowania ludzi tamtych dni: nazistów, Rosjan, a nawet Polaków, których działalność i funkcjonowanie na terenach dzisiejszej Polski wzbudzać mogło zarówno podziw, jak również co najmniej obrzydzenie. A jest to oczywiście tylko mały procent bogactwa biografii, które znajdziemy w książce, składającej się z siedemnastu unikalnych relacji. Dyscyplina, z jaką wychowywani byli mieszkańcy mniejszości narodowych na terenie Polski, okropności wojny, z którą musieli się zmierzyć, próby ustatkowania się w gruzach powojennego kraju, walka z biedą, głodem oraz historie prawdziwej miłości były dla mnie wspaniałą lekcją historii. Człowiek młody, tak często niedoceniający współczesnego świata, powinien bez wątpienia zapoznać się z tymi wspomnieniami, które pozwolą mu zrozumieć i uszanować to, co go otacza.
Jednak „Kalejdoskop” to nie tylko smutek i walka. To również bogactwo kulturowe wielu narodów, z którymi mamy styczność każdego dnia. Za pomocą opowieści przedstawicieli mniejszości narodowo-religijnych, dowiadujemy się faktów często kompletnie nieznanych. Ich obrzędy, zwyczaje, wierzenia – to wszystko może być dla nas cenną nauką. Reportaże z wybitnymi jednostkami, jak np. Maciej Konopacki czy Gagik Parsamian oraz interesujące zdjęcia, które znajdują się w książce, są tzw. perełkami, które dodają całości zdecydowanego profesjonalizmu i klimatu.
Niezwykle trudno byłoby mi ocenić, która biografia wywarła na mnie największy wpływ. Każda jest inna, charakterystyczna, wyjątkowa. Jednakże jednego jestem pewien: to życie pisze najlepsze scenariusze, a książka Anny Sobeckiej jest tego doskonałym przykładem.
Tytuł: Kalejdoskop. Spotkania z mniejszościami narodowymi
Autor: Anna Sobecka
Wydawnictwo: Oskar
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 304
Książka do nabycia w księgarni maszoperia.org