Anna Fifield, Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una

Pomimo postępującej globalizacji i coraz szybszej wymiany informacji dzięki technologiom cyfrowym, Korea Północna w dalszym ciągu pozostaje najbardziej tajemniczym i niedostępnym państwem na świecie. Nowa książka Anny Fifield rzuca światło na jej obecnego przywódcę.

Anne Fifield to urodzona w 1976 roku nowozelandzka dziennikarka o bogatym dorobku korespondentki zagranicznej. Publikowała relacje z ponad 20 krajów, specjalizując się głównie w obszarze Bliskiego Wschodu oraz Azji, gdzie pracowała jako korespondentka m.in. w Seulu. Jej zainteresowanie tematyką Korei Północnej zaowocowało pięcioma publikacjami książkowymi dotyczącymi tego państwa. Swoje prace poparła przeprowadzeniem wywiadów z ponad 25 uciekinierami z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz licznymi podróżami tamże. Autorka współpracowała z takimi tytułami jak “Financial Times” czy “Washington Post”, gdzie pełni obecnie rolę szefowej pekińskiego biura tej gazety.

 Anna Fifield, Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una

Anna Fifield, Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una

Książka ‘Wielki Następca (…)” podzielona została na trzy zasadnicze części, opisujące kolejne etapy życia i kariery Kim Dzong Una. Część pierwsza opisuje historię rodu Kimów, ich drogę do władzy i rodzinne koligacje, a także okres dzieciństwa i lata nauki szkolnej, którą młody Kim Dzong Un pobierał m.in. w Szwajcarii. W części drugiej i trzeciej poznajemy drogę do władzy obecnego dyktatora oraz opis sprawowania przez niego władzy. Opisywany w książce okres kończy się właściwie na relacjach Kim Dzong Una z administracją Donalda Trumpa i latach 2018/19. Przyniosły one historyczne spotkanie prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej, do którego doszło w roku 2018. Było to pierwsze w dziejach spotkanie bilateralne głów wspomnianych państw.

Niewątpliwą zaletą książki są liczne relacje uciekinierów z KRLD. Autorka przedstawia życie codziennie w Korei z perspektywy przedstawicieli różnych zawodów i warstw społecznych, zarówno zwykłych ludzi, jak również osób zbliżonych do reżimu, a także tych bliskich półświatka. Okazuje się, że dwa ostatnie obszary bardzo często intensywnie się przenikają. W publikacji poruszono również kwestie współpracy władz z Zachodem, zarówno gospodarczej, jak również kulturalnej. Pomimo embarga państw zachodnich, Korea Północna pozyskuje wiele niezbędnych towarów kanałami przemytniczymi, powodując rozkwit szarej strefy w regionach przygranicznych. Równolegle prowadzone są ściśle kontrolowane usługi turystyczne dla żądnych wrażeń przybyszów z “wolnego świata”. Niekiedy kończą się one tragicznie, jak w przypadku Otto Warmbiera, Amerykanina, dla którego turystyczny wyjazd do KRLD zakończył się śmiercią w wyniku pobytu w północnokoreańskich więzieniach. Z książki dowiemy się również o wizytach w Korei Południowej zagranicznych sportowców i artystów, na czele z Denisem Rodmanem, który reprezentuje ukochaną przez Kim Dzong Una koszykówkę.

Omawiana książka Anny Fifield to pozycja godna uwagi. Kompleksowo opisuje życie i karierę polityczną przywódcy KRLD, ukazując jego postać przez pryzmat rodzinny, polityczny i kulturalny. Przybliża życie codzienne oraz funkcjonowanie najbardziej tajemniczego państwa świata, z jego specyficzną doktryną propagandową i dyktaturą, w której kult jednostki wodza doprowadzony został do nieznanego we współczesnym świecie poziomu.

Fragment oficjalnego opisu książki:

Jak wyglądało dzieciństwo Kim Dzong Una? Skąd wzięła się legenda o boskim pochodzeniu rodu Kimów? Dlaczego siostra Wielkiego Następcy nazywana jest koreańską Ivanką Trump i jaką rolę odegrała w polityce międzynarodowej? Czy powolne uwalnianie gospodarki w socjalistycznym kraju to najlepszy przepis na długie rządy?

Anna Fifield rekonstruuje przeszłe i teraźniejsze życie dyktatora, powołując się na ekskluzywne relacje osób z jego otoczenia, i przygląda się dynastycznym ambicjom Kimów. Dzięki połączeniu sceptycyzmu i rozległej wiedzy odmalowuje fascynujący obraz najdziwniejszego i najbardziej skrytego reżimu świata. Reżimu, który prowadzi politykę izolacjonizmu, a mimo to ma ogromne znaczenie na arenie międzynarodowej, który trwa w stanie permanentnego bankructwa, choć stać go na broń atomową. Autorka ze znawstwem kreśli sylwetkę jego przywódcy, Wielkiego Następcy, Niepokonanego Zwycięskiego Generała, Słońca Socjalizmu, wodza Kim Dzong Una.

Tytuł: Wielki Następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una
Autor: Anna Fifield
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 416

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*