Afganistan 1988 w Muzeum Techniki Wojskowej Gryf

28 kwietnia na terenie Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce odbyła się kolejna inscenizacja historyczna. Tym razem głównym tematem nie były działania zbrojne z okresu II wojny światowej, ale konflikt w Afganistanie.

Zdjęcia: Michał Szafran, odwaszegofotokorespondenta.blogspot.com

Radziecka agresja na ten kraj rozpoczęła się w 1979 roku i przez następne lata wojna toczyła się w niezwykle brutalny sposób. Dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych mudżahedini otrzymali nowoczesną broń oraz mogli korzystać z pomocy doradców wojskowych. Ekonomiczne i społeczne skutki wojny afgańskiej miały bardzo duży wpływ na ostateczny upadek ZSRR.

Inscenizacja historyczna Afganistan 1988 opierała się o fikcyjny scenariusz, w którym mudżahedini atakowali przejeżdżający konwój oraz blokpost. Wykorzystano liczne pojazdy znajdujące się w zbiorach Muzeum Techniki Wojskowej Gryf oraz efekty pirotechniczne. Fachowy komentarz zapewnił Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego Huzar.

Pomiędzy rekonstrukcjami odbył się pokaz najnowszych nabytków muzealnych. Ideą jaka przyświeca twórcom MTW Gryf jest to aby pojazdy były całkowicie sprawne technicznie.

Oficjalna strona muzeum: http://muzeumgryf.pl/

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*