A gdyby Adolf nie został Hitlerem? Rozmowy Kuby Benedyczaka z ekspertami

Obłęd Europy. Alternatywne historie XX wieku Kuby Benedyczaka stanowi niezwykle interesujący punkt wyjścia do rozmowy o najbardziej palących problemach współczesnego świata.

Autor specjalizujący się w tematyce rosyjskiej i międzynarodowej wraz ze swoimi rozmówcami zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby historia potoczyła się inaczej. Okazuje się, że okrutne dzieje XX wieku wcale nie są najgorszym z możliwych wariantów.


Czy można było uniknąć najbardziej tragicznych wydarzeń i co zrobić, aby nie powtarzać błędów przeszłości? Na to pytanie odpowiadają eksperci z różnych dziedzin: historycy, pisarze, a także polityk i doradca służb specjalnych. Autor rozmawia między innymi z synem osobistego tłumacza Stalina i Mołotowa, ze znawcą państw muzułmańskich, który palił haszysz w Afganistanie lat 90, a także jednym ze 100 najbardziej wpływowych globalnych intelektualistów według Foreign Affairs.

Książka i wyłaniające się z niej alternatywne scenariusze stają się pretekstem do dyskusji o aktualnych problemach oraz o obecnej wojnie w Ukrainie. Pomagają zrozumieć powtarzalne mechanizmy historii, przez które Europa znów znalazła się na skraju obłędu.

Kuba Benedyczak jest publicystą i dziennikarzem radiowym specjalizującym się w tematyce rosyjskiej i międzynarodowej. Jego teksty ukazywały się w Polityce, Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Magazynie TVN24 i Nowej Europie Wschodniej. Prowadzi w Radiu 357 audycję „Agenci ze Wschodu” oraz „Politkultura”. Pracował w Rosji w organizacji praw człowieka i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako ekspert ds. Rosji.

Premiera książki: 28 wrzesnia

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*