100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu.

Batalie, bitwy i potyczki, które zmieniały bieg historii naszego kraju.

Od przedchrześcijańskiego Wogastisburga do Ghazni w XXI w.

Co nazywamy bitwą polską?

  • Gdy bitwa była toczona przez Polaków i na terytorium polskim – jak bitwa pod Grunwaldem.
  • Gdy Polacy stanowili część sił sojuszniczych rozgrywających batalię nawet poza Polską, jak w bitwie pod Wiedniem czy o Monte Cassino.
  • Gdy bitwa nie była w pełni polska, ale uczestniczyli w niej Polacy lub mieszkańcy ziem polskich, jak w bitwie pod Wogastisburgiem czy pod Borodino.
  • Gdy udział Polaków był znikomy, walczyli w niej ubrani w obce mundury, ale bitwa toczyła się na ziemiach polskich i pole bitwy leży na obecnym terytorium naszego kraju – jak bitwa pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 r.

Ponad 100 bitew, ponad 100 map i planów, ponad 1000 zdjęć i ilustracji.

Zapis triumfów i wielkich klęsk. Polskie Termopile. Wiekopomne zwycięstwa; jak bitwa pod Hodowem, w której 400 husarzy i pancernych oparło się stukrotnie większym siłom tatarskim i pod Kircholmem, gdzie wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły ponadtrzykrotnie liczniejszą armię szwedzką.

Bitwy bratobójcze – jak ta pod Mątwami, i tragiczne klęski, jak pod Cecorą i Batohem. Najsłynniejsze bitwy w cudzej służbie – jak pod Somosierrą. A wreszcie – największe batalie ratujące Europę – bitwy pod Legnicą, Chocimiem i Wiedniem oraz Bitwa Warszawska.

Źródło: materiały prasowe

Opublikuj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*